vmsl logo Vancouver Metro Soccer League
Advertisement

 

2013-2014 'B' CUP SCHEDULE

   

PRELIMINARY

ROUND

   
   

JANUARY 31-

----FEBRUARY 01/02,

2014

 

GAMES

HOME

SCORES

AWAY

VENUE

DATE

Game 01

Tanoa FC

ABD

Richmond Olympics ‘A’   

Andy Livingstone East

Sat/ 2:00 pm

Game 02

Bombastic SC ‘A’

1-2

Unicorns FC

China Creek Park

Sat/ 2:00 pm

Game 03

Twin Arrows

5-4

Guildford FC ‘A’

Andy Livingstone East

Sun/ 2:00pm

Game 04

Punjab Hurricanes

1-2

Ante-Up United

Dennis Elson Turf

Fri/ 9:00 pm

Game 05

Euro FC

4-0

Vancouver Athletic Celtics

Bby. Central Sch. Turf

Sat/ 2:00 pm

Game 06

Bombastic SC ‘B’

0-5

Snipers FC

China Creek Park

Sat/ 12:00 pm

Game 07

Saudi Arabia

3-2 PK

Albania FC

Memorial South turf

Sat/ 6:00 pm

Game 08

Vancouver Chaos

2-3

VanCo United

Jericho Turf

Sat/ 4:00 pm

Game 09

South Delta Royals ‘A’

5-0

PCOV Benfica

Winskill Park

Fri/ 8:30 pm

Game 10

Vancouver Greencaps

2-0

Gastown FC ‘B’

Point Grey Turf

Sat/ 4:00 pm

Game 11

Norvan Saints

 0-3

Caspian FC

Sutherland Sch. Turf

Sun/ 5:30 pm

Game 12

Croatia SC Stallions ‘B’

4-0

Friends United

Van Tech School Turf

Fri/ 8:00 pm

Game 13

GFC United Lions

0-2

13th Legion FC

Memorial South Turf

Sat/ 4:00 pm

Game 14

Norvan Lions ‘A’

 3-1

Surrey United ‘B’

Confederation Turf

Mon/ 8:00 pm

Game 15

Meraloma FC ‘A’

2-0

Bowen Island FC

Connaught Park

Sat/ 2:00 pm

Game 16

Esteghlal FC

0-3 D

Westside FC ‘B’

Andy Livingstone East

Sun/ 12:00 pm

Game 17

Green Devils ‘A’

0-2

NK Hrvat ‘A’

Memorial South NE

Sun/ 2:00pm

Game 18

Cosmos FC

8-0

Pacifica WTFC

Van Tech School turf

Wed/ 9:00 pm

Game 19

Uncle Fatih FC

1-4

South Delta Rangers ‘A

Andy Livingstone East

Sat/ 12:00pm

Game 20

Strathcona United

2-0

FC Serbia United

Andy Livingstone East

Fri/ 8:00 pm

Game 21

PCOV Europa

1-2 PK

NorWest United

Beaconsfield Park

Sat/ 2:00 pm

           
 

 

FEBRUARY

07/08/09, 2014

   

GAMES

HOME

SCORES

AWAY

VENUE

DATE

Game 22

Metropolitan FC ‘A’

1-0

South Delta Rangers ‘A

Andy Livingstone West

Fri/ 8:00 pm

Game 23

‘B’ United

0-1

South Delta Royals ‘A’

Memorial South turf

Wed/ 8:00 pm

Game 24

Falconetti’s Eastside ‘A’

3-2 PK

Croatia SC Stallions ‘B’

Andy Livingstone East

Sun/ 10:00 am     

Game 25

BYE

BYE

Unicorns FC

BYE BYE

Game 26

FC Romania ‘A’

4-1

Cosmos FC

Trillium Turf East

Sat/ 4:00 pm

Game 27

West Van Royals

5-4 PK

Westside FC ‘B’

Van Tech Turf Wed/ 9:00 pm

Game 28

Vancouver Strikers

2-1 PK

Twin Arrows

Jericho Park turf

Sat/ 4:00 pm

Game 29

13th Legion FC

4-1

Meraloma FC ‘A’

Bby. Lake West # 2

Sat/ 1:30 pm

Game 30

Rino’s Fury ‘A’

2-3 PK

Vancouver Greencaps

Point Grey Turf

Sun/ 4:00 pm

Game 31

Cliff Sr. Cobra

0-1

South Delta Royals ‘B’

Bby. Lake West # 2

Sat/ 3:30 pm

Game 32

Norvan Lions ‘A’

2-1 PK

Ante-Up United

Confederation Park (Turf)

Mon/ 8:00 pm

Game 33

Snipers FC

6-0

VanCo United

Memorial South Turf

Sat/ 4:00 pm

Game 34

Harps n’ Roos

2-0

NorWest United

Trillium Turf West

Sat/ 4:00 pm

Game 35

Astro FC ‘A’

2-0

Strathcona United

Cariboo School turf

Sun/ 1:00 pm

Game 36

Saudi Arabia

0-2

Caspian FC

Andy Livingstone East

Sat/ 2:00 pm

Game 37

NK Hrvat ‘A’

4-3 PK

Euro FC

Van Tech School turf

Fri/ 8:00 pm

           
   

FEBRUARY

14/15/16, 2014

   

GAMES

HOME

SCORES

AWAY

VENUE

DATE

Game 38

Metropolitan FC ‘A’

1-2

South Delta Royals ‘A’

Memorial South Turf

Sat/ 4:00 pm

Game 39

Falconetti’s Eastside ‘A’

3-4 PK

Unicorns FC

Bby. Lake West # 4

Sat/ 6:00 pm

Game 40

FC Romania ‘A’

4-0

Winner of Game 27

Bby. Central School turf

Sat/ 12:00 pm

Game 41

Vancouver Strikers

3-1

13th Legion FC

Jericho Park Turf

Sat/ 4:00 pm

Game 42

Vancouver Greencaps

4-1

South Delta Royals ‘B’

Trillium Turf West

Sat/ 4:00 pm

Game 43

Norvan Lions ‘A’

1-0

Snipers FC

Inter River # 4

Sat/ 2:00 pm

Game 44

Harps n’ Roos

3-2

Astro FC ‘A’

Trillium Turf East

Sat/ 4:00 pm

Game 45

Caspian FC

1-2 NK Hrvat ‘A’

Sutherland Sch. Turf

Sun/ 5:00 pm

           
   

QUARTER

FINALS  FEBRUARY

21/22/23, 2014  

GAMES

HOME

SCORES

AWAY

VENUE

DATE

Game 46

South Delta Royals ‘A’

2-0

Unicorns FC

Winskill Turf- Tsawwassen

Fri/ 8:30 pm

Game 47

FC Romania ‘A’

2-1

Vancouver Strikers

Trillium turf West

Fri/ 8:00 pm

Game 48

Vancouver Greencaps

2-0

Norvan Lions ‘A’

Trillium Turf West

      Sat/ 4:00 pm

Game 49

Harps n’ Roos

1-2 NK Hrvat ‘A’ Trillium Turf East

Sat/ 4:00 pm

           
   

SEMI

FINALS    MARCH

21/22, 2014  

GAMES

HOME

SCORES

AWAY

VENUE

DATE

Game 50

South Delta Royals ‘A’

1-2

FC Romania ‘A’

Winskill Turf- Tsawwassen

Fri/ 8:30 pm

Game 51

Vancouver Greencaps

2-3 OT

NK Hrvat ‘A’

Trillium Turf West

      Sat/ 4:00 pm

           
   

FINAL

MARCH 29, 2014    

GAMES

HOME

SCORES

AWAY

VENUE

DATE

Game 52

FC Romania ‘A’

2-1

NK Hrvat ‘A’

Trillium  Park Turf

Sat/ 2.45pm

IMPORTANT NOTES

1)    Home teams are always listed first

2)    Home teams are reminded that it is their responsibility to prepare the field of play.

3)    Away teams are to change jerseys in case of a colour conflict.

4)    The officials’ fees are to be shared equally between the two teams.

5)    In case of a tie—except for the semi-final and final games—the result will be decided by penalty kicks.

6)    In the semi-finals and final, in case of a tie, two 15-minute halves of overtime will be played. If the game is still tied after overtime, the result will be decided by penalty kicks

7)    The CAT system will NOT be in effect during Cup play.